Felsuma ozdobna (Phelsuma ornata Gray, 1825)
Pochodzenie:
Mauritius oraz otaczające ją wysepki włącznie z Round Island.

Wielkość:
Samce dorastają do 12cm, samice są nieco mniejsze mają zazwyczaj 9-10 cm.

Wygląd:
Phelsuma ornata ma bardzo kolorową głowę: przednia cześć pyska jest jasnoniebieska, otoczona czerwoną obwódka. Na czubku głowy wyraźne, zielone plamy otaczają górną cześć oka. Wzdłuż szyi biegną dwa białe pasy, jeden powyżej drugi poniżej oka. Szyja i kark ma ubarwienie brązowe, dopiero dalej tułów i ogon mają kolor turkusowo-zielony z wyraźnym wzorem w kolorze czerwonym rozpadającym się na nieregularne plamy ciągnące się na całej długości ciała, aż po koniec ogona. Boki ciała są koloru brązowo-szarego. Strona brzuszna tych jaszczurek może być biała lub żółto-brązowa.

W zależności od lokalizacji i siedliska ubarwienie Phelsuma ornata rożni się. Osobniki żyjące na wielkich agawach maja w ubarwieniu swojego ciała dużo więcej granatowo-niebieskiego koloru, prawdopodobnie to ubarwienie zapewnia im lepszy kamuflaż. Natomiast dominującym kolorem osobników żyjących głównie na drzewach i palmach jest kolor jasno błękitny i jasno zielony z duża ilością brązu po bokach.

Opis gatunku:
Jak niemal wszystkie Phelsuma jest to gatunek bardzo silnie terytorialny dlatego najlepiej hodować je w parach. Terraria, które najlepiej mi się sprawdziły miały wymiary 50x40x80 cm. Czasem udaje się w dużych terrariach (80x40x80 cm) utrzymać harem tych ślicznych gekonów 1.2 lub 1.3 lecz utarczki między samicami są nieuniknione. Niekiedy bywa tak, że pozorny „spokój” trwający nawet kilka miesięcy może uśpić czujność hodowcy. Nadchodzi czasem taki dzień, że osobniki które żyły w zgodzie nagle zaczynają walczyć i jest to walka bardzo brutalna. Może to doprowadzić do poważnych uszczerbków, a nawet śmierci osobnika. Należy je wtedy jak najszybciej rozdzielić.

Przy łączeniu osobników w pary najlepiej wpuszczać je do nowo urządzonych zbiorników, tak żeby żadna z jaszczurek nie uznała terrarium za swoje stare terytorium, bo wtedy może zaciekle walczyć w jego obronie. Samce rzadko bywają agresywne wobec samic. Jaszczurki te są bardzo szybkie. Przy ich łapaniu trzeba wykazać się nie lada sprytem i refleksem. Gatunek ten dobrze czuje się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością. Do urządzenia terrarium można wykorzystać takie rośliny jak: Sansevieria, Bromelia, Agawa, Maranta, Scindapsus, Schefflera, Zamioculcas, Ficus pumila. Polecam umieszczenie wielu bambusów powklejanych poziomo, na których najbardziej lubi przebywać Phelsuma ornata. Bardzo ważne jest utrzymywanie dużej wilgotności w terrarium i zraszania go minimum raz dziennie.

Phelsuma ornata z racji swoich niewielkich gabarytów bardzo łatwo się odwadnia. Można stosować automatyczne systemy zraszające, które znacznie ułatwiają obsługę takiego terrarium. Jako podłoże najlepiej jest stosować torf wymieszany z mchem torfowcem choć rozwiązanie z keramzytem zalanym wodą też się sprawdza. Należy tylko pamiętać, żeby bambusy były odizolowane w jakiś sposób od wody (np. sylikonem, styropianem), inaczej będą pleśnieć.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest odpowiednie oświetlenie. Tylko w dobrym oświetleniu i przy odpowiedniej diecie Phelsuma ornata ładnie się wybarwi. Najlepiej jest stosować: UVB 5%, life glo (świetlówka stosowana w akwarystyce wyciągająca kolory ryb, sprawdza się również u Phelsuma) i żarówkę grzewczą/ halogen. Moc musi być odpowiednio dobrana w zależności od wielkości terrarium i temp. pomieszczenia w jakim znajduje się zbiornik. Temperatura w zbiorniku w ciągu dnia powinna utrzymywać się 26 – 28°C, a w miejscu do wygrzewania 30-35°C. Bardzo ważne są spadki nocne do 18 – 20°C. Dzięki temu Phelsuma dłużej żyją, lepiej się czują i są zdrowsze.

Piotr Kapralski