Phelsuma borbonica agalegae

Phelsuma borbonica agalegae (Cheke, 1975) – podgatunek żyjący na wyspie Agelaga (populacja Agalega Island). Samce są większe niż u pozostałych podgatunków przekraczają wielkość 16cm. Głowa Phelsuma borbonica agalegae jest zawsze brązowa bez względu na płeć. U samców kolor turkusowo-niebieski rozciąga się od szyi do ogona. Boki ciała są również koloru niebiesko-turkusowego, na grzbiecie i na bokach mogą występować drobne czerwone plamki. Samice jak w pozostałych podgatunkach mają bardzo zmienne ubarwienie.

 • Dane i wymiary
  • Nazwa gatunkowa: Phelsuma borbonica agalegae
  • Kraj: Agelaga
  • Wielkość: do 18cm
  • Pożywienie: karma Repashe Day Gecko, owady, papki owocowe
 • Terrarium dla gada

  Pod hodowlę tego gatunku najlepiej jest przeznaczyć duże terrarium typu tropikalnego o minimalnych wymiarach 60x60x80 cm. Gatunek ten dobrze czuje się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością, z wieloma kryjówkami. Dobrze jest wykleić tył i ścianki boczne korą lub jakimś innym tłem przypominającym strukturą korę drzew gdyż ten gatunek preferuje przebywanie na takich powierzchniach dużo bardziej niż na gołych szybach. Do wystroju można użyć rożnych korzeni, konarów czy bambusów, dobrze jest również umieścić w terrarium drobny ciek wodny lub lub automatyczny system zraszający, który pomoże utrzymać wysoką wilgotność. Należy stworzyć Phelsuma borbonica odpowiednie miejsce do wygrzewania, w którym temperatura będzie miała 35-38°C. Najlepiej stosować halogeny do punktowego ogrzania. Gekony te wymagają naświetlania zbiornika promieniami UVB 5%.

  W hodowli Phelsuma borbonica wymaga się odwzorowania warunków panujących w naturze, w przeciwnym razie pojawia się szereg problemów kondycyjno-chorobowych prowadzących do szybkiej śmierci zwierzęcia.

  Phelsuma borbonica jest to jeden z bardziej wymagających gatunków, a to z racji swojego występowania. Panujący klimat w ich biotopie jest trudny do odwzorowania w warunkach hodowlanych. Gekony te żyją na wysokości powyżej 400 m n.p.m. Temperatura w ciągu dnia waha się od 15-35°C. Noce są bardzo chłodne, temperatura spada do 10-14°C. Częstym zmianom temperatury towarzyszą deszcze. Jest to gatunek terytorialny, samce bywają bardzo agresywne wobec samic wykorzystując swoją przewagę wielkości. Nieraz ciężko mogą ją poranić, a nawet zabić. Dlatego najlepiej łączyć je tylko w okresie godowym i bacznie obserwować zachowanie samca, aby w porę rozdzielić łączone osobniki. Można również trzymać je w dobranych parach. Udaje się to, choć rzadko. Najlepiej łączyć kilka młodych, niedojrzałych jeszcze płciowo osobników, z których na ogół dwa dominujące z przeciwnych płci połączą siły aby zdominować całe terrarium.

 • Zapytaj

  Aby zamówić, wypełnij poniższy formularz:

Przy zamówieniu gwarantujemy pomoc i fachowe doradztwo