WyglądPhelsuma ornata

Piękna odmiana phelsumy o bajecznych kolorach. Jak reszta ze swojego gatunku jesb bardzo silna terytorialnie, dlatego należy hodować je w parach. Należy jednak uważać na wszelkiego rodzaju utarczki między samicami, która są wcześniej czy później nieuniknione. Jaszczurki te są bardzo szybkie. Przy ich łapaniu trzeba wykazać się nie lada sprytem i refleksem.

 • Dane i wymiary
  • Nazwa gatunkowa: Phelsuma ornata
  • Kraj: Mauritius
  • Wielkość: dorasta do 12cm
  • Pożywienie: karma Repashe Crested gecko, owady, papki owocowe
 • Terrarium dla gada

  Terrarium typu tropikalnego o wymiarach 45x45x60cm. Przy łączeniu osobników w pary najlepiej wpuszczać je do nowo urządzonych zbiorników, tak żeby żadna z jaszczurek nie uznała terrarium za swoje stare terytorium, bo wtedy może zaciekle walczyć w jego obronie. Samce rzadko bywają agresywne wobec samic. . Gatunek ten dobrze czuje się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością. Do urządzenia terrarium można wykorzystać takie rośliny jak: Sansevieria, Bromelia, Agawa, Maranta, Scindapsus, Schefflera, Zamioculcas, Ficus pumila. Polecam umieszczenie wielu bambusów powklejanych poziomo, na których najbardziej lubi przebywać Phelsuma ornata. Bardzo ważne jest utrzymywanie dużej wilgotności w terrarium i zraszania go minimum raz dziennie.

  Phelsuma ornata z racji swoich niewielkich gabarytów bardzo łatwo się odwadnia. Można stosować automatyczne systemy zraszające, które znacznie ułatwiają obsługę takiego terrarium. Jako podłoże najlepiej jest stosować torf wymieszany z mchem torfowcem choć rozwiązanie z keramzytem zalanym wodą też się sprawdza. Należy tylko pamiętać, żeby bambusy były odizolowane w jakiś sposób od wody (np. sylikonem, styropianem), inaczej będą pleśnieć.

  Kolejną bardzo ważną sprawą jest odpowiednie oświetlenie. Tylko w dobrym oświetleniu i przy odpowiedniej diecie Phelsuma ornata ładnie się wybarwi. Najlepiej jest stosować: UVB 5%, life glo (świetlówka stosowana w akwarystyce wyciągająca kolory ryb, sprawdza się również u Phelsuma) i żarówkę grzewczą/ halogen. Moc musi być odpowiednio dobrana w zależności od wielkości terrarium i temp. pomieszczenia w jakim znajduje się zbiornik. Temperatura w zbiorniku w ciągu dnia powinna utrzymywać się 26 – 28°C, a w miejscu do wygrzewania 30-35°C. Bardzo ważne są spadki nocne do 18 – 20°C. Dzięki temu Phelsuma dłużej żyją, lepiej się czują i są zdrowsze.

  • Wymagane oswietlenie : zawierajaće promieniowanie uvb 5%
  • Wystrój :z przewagą babusów o średnicy 2-4cm
  • Rosliny: sansevieria ,schefflera zamioculcas,ficus pumila
  • Zraszanie : 2-3 razy dziennie (polecamy system zraszający)
 • Zapytaj

  Aby zamówić, wypełnij poniższy formularz:

Gwarantujemy pomoc i fachowe doradztwo